image
Lokaty Bankowe

Jak ułatwić sobie porównanie lokat bankowych?

Lokaty to jedne z najczęściej występujących w ofertach banków produkty. Nic więc dziwnego, że wybór tej właściwej może nastręczać wielu problemów – przecież oprocentowanie depozytu to nie wszystko, a liczą się również inne parametry. Jeśli wybranie właściwego produktu stanowi dla Ciebie wyzwanie, to w jego podjęciu pomoże Ci porównywarka lokat bankowych. Dzięki temu narzędziu z łatwością skroisz na miarę najkorzystniejszą lokatę dla siebie!

Porównanie lokat bankowych

Największym błędem, jaki możesz popełnić przy wyborze lokaty, jest zwracanie uwagi wyłącznie na wysokość oprocentowania. Owszem, stanowi ono decydujący czynnik, bowiem wskazuje na wysokość potencjalnego zysku, jednak po wczytaniu się w regulaminy oferty może okazać się, że depozyt wiąże się z warunkami, których nie będziesz miał możliwości spełnić. Niemal wszystkie instytucje działające w Polsce proponują klientom lokaty bankowe – porównanie ich na własną rękę, przez wertowanie kolejnych stron dokumentów i regulaminów, jest praktycznie niemożliwe i bardzo czasochłonne. Z drugiej strony banki w przekazach reklamowych rzadko chwalą się zobowiązaniami, które trzeba spełnić, by móc pozwolić sobie na wysokooprocentowany produkt, informując przede wszystkim o atrakcyjnych wysokościach stawek. Porównywarka lokat bankowych to idealny, pośredni wybór – informuje o najważniejszych parametrach depozytu, czyli oprocentowaniu, wymaganej kwocie wpłaty, czasie trwania oraz ewentualnych dodatkowych warunkach, które obowiązują przy jego założeniu. To kompendium wiedzy na temat konkretnych ofert w pigułce.

Jeśli zatem samo oprocentowanie nie wystarczy, to na co jeszcze trzeba spojrzeć, biorąc się za porównanie lokat bankowych? Przede wszystkim kwotę wpłaty – może się przecież zdarzyć tak, że dany depozyt dostępny jest dopiero po ulokowaniu kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy Ty będziesz dysponować środkami wielokrotnie mniejszymi. Albo odwrotnie – maksymalna kwota, jaką bank pozwala umieścić na danym produkcie, jest niższa od sumy Twoich oszczędności. Dlatego warto brać pod uwagę szerokie widełki – w przypadku niektórych depozytów minimalna kwota wpłaty zaczyna się już od kilkuset złotych, a kończy na kilkuset tysiącach. Taka sytuacja pozwoli uniknąć zaskoczenia i umożliwi skorzystanie z oferty większej liczbie klientów.

Inną sprawą jest okres, na jakie mogą obowiązywać lokaty terminowe. Porównanie musi więc zawierać też czas trwania umowy z bankiem. Jeśli należysz do osób, które nie chcą przeżywać długiej rozłąki ze swoimi oszczędnościami, lepiej wybierz depozyty krótkoterminowe – najpopularniejsza opcja to lokaty na 3 miesiące, ale są i krótsze, trwające nawet jeden czy kilka dni. Ale jeśli możesz sobie pozwolić na to, by Twoje pieniądze leżały w banku i procentowały przez długi czas, śmiało sięgnij po lokaty długoterminowe – obowiązują one na rok lub dłużej. Zwracaj też uwagę na to, czy dany depozyt można założyć więcej niż jeden raz. Najatrakcyjniejsze pod względem wysokości stawek, promocyjne oferty, są często dostępne bowiem wyłącznie jednorazowo. A to sprawia, że deponent, jeśli chce dalej oszczędzać, będzie musiał rozglądać się za kolejnym produktem oszczędnościowym. Jest też inna istotna opcja przy wyborze lokaty – porównanie ofert odnawialnych i nieodnawialnych. Choć te pierwsze na pierwszy rzut oka wydają się korzystne – w końcu depozyt sam się przedłuża na kolejny okres, a Ty nie musisz się martwić o dalsze poszukiwania dobrego produktu – jednak po uważniejszym przyjrzeniu się ich regulaminowi można dojść do wniosku, że wcale nie muszą to być najlepsze rozwiązania. Jak działają takie depozyty? Pierwsza kwota wpłaty wraz z odsetkami wpłacana jest na nową lokatę (cała suma stanowi wkład własny), bez interwencji klienta. Jest jednak pewien haczyk – drugi, odnowiony depozyt nie jest już tak korzystny, jak ten pierwotny, a jego oprocentowanie stanowi zaledwie ułamek stawki, jaka obowiązywała na początkowej lokacie. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której Twoje pieniądze pracują na bardzo niski procent, warto trzymać rękę na pulsie i zwrócić uwagę na ten parametr w porównywarce lokat.

Kolejna bardzo istotna kwestia, której nie możesz pominąć, tworząc porównanie lokat bankowych, to rodzaj oprocentowania. Instytucje zazwyczaj proponują produkty na stały procent, który przez cały okres pozostaje niezmienny. To bezpieczna opcja, która pozwala na wyliczenie zysku jeszcze przed założeniem depozytu. I właśnie ten typ porównywarka lokat bankowych najczęściej bierze pod uwagę. Są jednak i narzędzia, które uwzględniają też depozyty o oprocentowaniu zmiennym. Jak łatwo się domyślić, stawki na takich lokatach wahają się w zależności od określonych w regulaminie czynników – tradycyjnie jest to stopa referencyjna NBP, ale coraz częściej banki wprowadzają produkty oparte o WIBOR czy WIBID. Jeśli więc interesują Cię lokaty bankowe, porównanie typu oprocentowania to jedna z kluczowych kwestii, wpływających na Twój ostateczny zysk.

Jak działa porównywarka lokat?

Wyszukiwanie wszystkich powyższych parametrów na własną rękę nie brzmi zachęcająco. Dlatego porównywarka lokat bankowych to właściwe miejsce, by zacząć wybierać odpowiedni produkt oszczędnościowy dla siebie. Działa to w ten sposób, że na stronie internetowej z porównywarką wybierasz wygodną dla Ciebie kwotę wpłaty oraz czas trwania. Można to zrobić w formie zakresu, a komfortową możliwością jest ustawienie suwaka, w który wyposażona jest porównywarka, w odpowiednie miejsca. Po ustawieniu i zatwierdzeniu swoich warunków, oczom klienta ukazują się wyniki, czyli lokaty, które są jak najlepiej dopasowane do wytycznych deponenta. Najważniejsza informacja to oczywiście oprocentowanie. Oferty w porównywarce lokat bankowych zazwyczaj uszeregowane są malejąco, dzięki czemu najkorzystniejsze wyniki widoczne są na górze strony. Oprócz tego, klientowi ukazują się też dodatkowe warunki, jakie trzeba spełnić, by z danej lokaty skorzystać – np. bycie nowym klientem albo obowiązkowe założenie ROR-u. Istotną informacją, widoczną w takim porównaniu lokat bankowych, jest też określenie sposobu założenia depozytu, czyli czy można zrobić to przez internet lub aplikację mobilną. W innych przypadkach znajdziesz bezpośrednie linki do strony banku, na której założysz dany produkt, lub odnośnik do regulaminu lokaty. Porównanie takie z pewnością spełni wymagania bardziej dociekliwych klientów, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat danej usługi.

Porównywarki często wyposażone są w różnego rodzaju filtry, które pozwalają na dokładniejsze „odsianie” ofert, które jeszcze dokładniej spełnią wymagania klienta. Możesz np. zaznaczyć, czy chcesz widzieć tylko lokaty bez konta, produkty bez dodatkowych warunków, czy wyłącznie takie, które można założyć przez internet. Tutaj także ustalisz, czy interesują Cię depozyty o oprocentowaniu stałym lub zmiennym albo wybierzesz konkretny bank, którego oferta jest dla Ciebie najciekawsza. Po otrzymaniu wyników, porównanie lokat będzie jeszcze prostsze, gdy skorzystasz z sortowania rezultatów. Możesz np. uszeregować wyniki tak, by w pierwszej kolejności pokazywały się lokaty z najwyższym oprocentowaniem, te dające najwyższy zysk lub produkty z najwyższą lub najniższą kwotą wpłaty. Gdy widzisz tak uporządkowane lokaty, porównanie staje się jeszcze prostsze.

W wielu przypadkach porównywarka lokat bankowych wyposażona jest dodatkowo w kalkulator odsetek. To bardzo wygodne narzędzie, jeśli chcesz znać realny zysk, jaki jest możliwy na danym depozycie po wpłaceniu na niego określonej kwoty wkładu własnego. Dlatego jeśli interesuje Cię najdokładniejsze porównanie lokat bankowych, kalkulator będzie idealnym dopełnieniem wiedzy na temat danych produktów.